Säsongsavslutning | Kauden päättäjäiset 2023
FF Jaro juniorJulkaistu: 27.11.2023 20.59

Säsongsavslutning | Kauden päättäjäiset 2023

Föreningens alla 14 juniorlag samlades till säsongsavslutning 25.11.2023.

(Suomeksi alla)

Säsongsavslutningen öppnades av ordförande Mikael Byggmästar. Verksamhetsledare Jessica Korva berättade därefter kort om säsongen 2023 och nämner bland annat Jakobstads medalj gala i början av året, Yle radio- och tv- intervjuer med P12 laget, tränarutbildningar, Dobra Cup, Liga Jaros hemma matcher, Lounea Cup, Lek- & fotbollsläger & fotbollsskola för 4-5 åringar. Hon lyfter också fram regionläger & läger för spelare i Eerikkilä samt höstens Future Cuper.

De allra yngsta lagen kommer först, i tur och ordning, upp på scenen.
F6, P6, P7, F8, P8 & Jaro Rockets.


Föreningens allra yngsta lag. F6 & P6.


P8 med den allra första egna speltröjan.


Jaro Tackade årets föräldrarepresentanter för deras fina insats för föreningen.

Vandringspriserna:

På bild: (från vänster) Talangtränare Kris Huckstepp, Johan Nyman, Anu-Riina Svenlin, Kevin Gäddnäs, Theo Stenman & Jesper Sundqvist


Årets Junior 2023: Jesper Sundqvist
Talangtränarens motivering: Årets junor är en spelare som på planen alltid springer de där extra kilometrarna för laget. Han är en exeptionellt duktig anfallare som också förmår spela försvarsspel. I P17 ykkönen har han under säsongen gjort 19 mål på 20 matcher.

Lars Mosanders pris 2023: Theo Stenman
Talangtränarens motivering: En spelare som lyssnar på instruktioner & har en hög arbetsmoral. Denna spelare är redo att utvecklas varje session och leder även andra med sin fina attityd och goda kommunikation.

Boris Kälds minnespris 2023: Kevin Gäddnäs
Junioträningsschefens motivering: En spelare med stor motivation som tar väl hand om sig såväl på som utanför planen. Denna spelare är en god förebild för såväl sina lagkamrater som föreningens yngre spelare.

Årets Juniortränare 6-11 år: Anu-Riina Svenlin
Med stort mod & en stark vilja för rättvisa & jämnlikhet har denna tränare utvecklat & breddat vår verksamhet under de senaste åren. Med ett stort Jaro hjärta och glimten i ögat coachar hon glatt vidare #VåraTjejer!

Årets Juniortränare 2023: Johan Nyman
En tränare som sett sina spelare växa upp, inte bara som fotbollsspelare utan också som individer.
Denna tränares bemötande & förmåga att skapa god laganda med sina spelare bidrar till goda framgångar på fotbollsplanen samt att föreningen har bland de lägsta DROP – OUT siffrorna i Finland. En tränare & föreningsmänniska för hela stadens fotboll!

Efter vandringspriserna fortsatte säsongsavslutningen med lagen P9, P10, P11, P12, P13, P14, P15 & B-jun.

Otto Hanhilahti i P9 prisbelönades med intressepris.

Förutom minnesprisen och specialpriserna (intressepris och kamratpris) delades också medaljer från sommarens framgångar ut;
P12 guld i P12 ykkönen samt silver i P12 kakkonen, P14 guld i P14 kakkonen & P15 silver i P15 kakkonen.Årets B-juniorier (födda 2006-2007)

Jaros juniorer avslutade med prisutdelning - Österbottens Tidning (osterbottenstidning.fi)

(Prisbelönade för Intressepris / Kamratpris publicerade längre ner efter finska nyhetstexten)
_____________________________________________________________________________________

Seuran 14 juniorijoukkuetta kokoontuivat viettämään kauden päättäjäisiä 25.11.2023.

Seuran puheenjohtaja Mikael Byggmästar avasi kauden päättäjäiset, jonka jälkeen toiminnanjohtaja Jessica Korva kävi lyhyesti kauden 2023 tapahtumat läpi. Kaupungin mitalligaala vuoden alussa, Ylen radio- ja tv- haastattelut P12 joukkueen kanssa, valmentajakoulutuksia, Dobra Cup, Liga Jaron kotipelejä, Lounea Cup, jalkapalloleirejä, jalkapallokoulu 4-5 vuotiaille. Hän mainitsee myös alueleirejä sekä leirejä Eerikkilässä ja syksyn Future Cupit.

Kaikista nuorimmat joukkueet tulivat ensimmäisenä lavalle. T6, P6, P7, T8, P8 sekä Jaro Rockets.


Seuramme nuorimmat joukkueet, T6 & P6.


P8 ja ensimmäiset omat pelipaidat.


Jaro kiiti vuoden vanhempainedustajia heidän hienosta panoksestaan.

Kiertopalkinnot:

Kuvassa vasemmalta: Talenttivalmentaja Kris Huckstepp, Johan Nyman, Anu-Riina Svenlin, Kevin Gäddnäs, Theo Stenman & Jesper Sundqvist

Vuoden Juniori 2023: Jesper Sundqvist
Talenttivalmentajan perustelut; Vuoden juniori on pelaaja joka aina kentällä juoksee ne ylimääräiset kilometrit. Hän on poikkeuksellisen taitava hyökkääjä joka myös auttaa joukkuetta puolustuspelissä. P17 ykkösessä hän on kauden aikana tehnyt 19 maalia, 20 pelissä.mål på 20 matcher.

Lars Mosanderin pokaali 2023: Theo Stenman
Talenttivalmentajan perustelut; Pelaaja joka kuuntelee ohjeita ja omaa hyvän työmoraalin. Tämä pelaa on valmis kehittymään jokaisessa harjoituksessa ja johtaa myös muita omalla esimerkillään & hyvällä kommunikaatiolla.

Boris Käldin muistopalkinto 2023: Kevin Gäddnäs
Juniorivalmennuspäällikön perustelut: Pelaaja, jolla on korkea motivaatio ja kyky pitää itsestään hyvää huolta sekä kentällä että kentän ulkopuolella. Tämä pelaaja on hyvä esikuva joukkuekavereilleen sekä myös seuran nuoremmille pelaajille.

Vuoden juniorivalmentaja 6-11 v. : Anu-Riina Svenlin
Oikeudenmukaisuus & tasa-arvo ohjaavina arvoina on tämä valmentaja kehittänyt ja leventänyt toimintaamme rohkeasti viime vuosina. Isolla Jaro sydämellä & aina pilke silmäkulmassa hän jatkaa iloisesti valmentamista. #MeidänTytöt

Vuoden juniorivalmentaja 2023: Johan Nyman
Valmentaja, joka on nähnyt pelaajiensa kasvavan jalkapalloilijoina sekä yksilöinä. Tämän valmentajan taito kohdata pelaajia & luoda joukkuehenkeä on tuottanut tulosta niin kentällä kuin seuran alhaisissa DROP-OUT luvuissa. Valmentaja & seuraihminen koko kaupungin jalkapallolle!

Efter vandringspriserna fortsatte säsongsavslutningen med lagen P9, P10, P11, P12, P13, P14, P15 & B-jun.

Otto Hanhilahti sai P9 joukkueessa kiinnostuspalkinnon.

Muistipalkintojen ja erikoispalkintojen (kiinnostus- & kaveripalkinnot) lisäksi jaettiin mitallit kesän sarjapeleistä.
P12 kultaa P12 ykkönen sekä hopeaa P12 kakkonen, P14 kultaa P14 kakkonen & P15 hopeaa P15 kakkonen.Vuoden B-juniorit (2006-2007 syntyneet)


Specialpriser (intressepris & kamratpris) | Erikoispalkinnot (kiinnostus- & kaveripalkinnot):
P9 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Otto Hanhilahti
P10 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Alfred Nyman & Anton Manninen
P11 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Jasper Hanka
P11 Kamrapris | Kaveripalkinto: Otto Vacker
P12 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Veikka Lehto
P12 Kamratpris | Kaveripalkinto: Edvin Svenlin
P13 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Robin Westerlund
P13 Kamratpris | Kaveripalkinto: Laith Alhammadah
P14 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Noah Ahonen
P14 Kamratpris | Kaveripalkinto: Ian Gripenberg
P15 Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Rasmus Tikkanen
P15 Kamratpris | Kaveripalkinto: Jonah Lönnqvist
B-jun Intressepris | Kiinnostuspalkinto: Felix Kass
B-jun Kamratpris | Kaveripalkinto: Colin Gäddnäs