Ordförandes brev till föreningen - Puheenjohtajan kirje yhdistykselle
14.4.2020 7:10 Seuratiedotteet / Pääsivusto

Ordförandes brev till föreningen - Puheenjohtajan kirje yhdistykselle

Bästa Jaro Junior,

Skolorna hålls stängda åtminstone fram till den 13 maj. Därmed fortsätter Jaro Juniors uppehåll i träningar och matcher åtminstone fram till den 13 maj.

Med anledning av att undantagstillståndet förlängts har även Jaro Junior blivit tvungen att skrida till ytterligare åtgärder. Jaro Juniors personal jobbar t.o.m. fredagen den 17 april. Därefter tar personalen ut intjänad semester. Efter semestern är personalen permitterad om undantagstillståndet fortsätter. Coronapandemin har långtgående följder för föreningens verksamhet och ekonomi, vilket tyvärr kräver dessa åtgärder.

Trots att spelaravgiften är en viktig stöttepelare i föreningens ekonomi, vill vi från föreningens sida vara tillmötesgående mot familjerna i dessa pandemitider. Därför kommer vi i samband med följande fakturering av årsavgifterna ge en rabatt åt spelarna motsvarande en månad av årsavgiften.

Jag vet att alla börjar tröttna på situationen, men vill påminna tränarna om att det fortfarande råder förbud att träna i grupp och att samla spelarna i olika former. Det är önskvärt att tränarna sänder ut individuella träningar som spelarna kan utföra på egen hand.

Jag vill uppmuntra spelarna att fortsätta träna på egen hand för att upprätthålla konditionen och tekniken. Det är något som kommer att belöna sig i det skede som säsongen äntligen får komma igång.

Vi rekommenderar att man fortsättningsvis följer med Institutet för hälsa och välfärds (THL) anvisningar och info på adressen https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv. Har ni frågor nås FF Jaro Juniors JS funktionärer via epost eller telefon, som hittas via de olika lagens egna hemsidor.

Jag tillönskar alla fortsatt uthållighet, det här är nått vi gör tillsammans.

Michael Östis Östman
ordförande
FF Jaro Junior JS

Hyvä Jaro Juniori,

Koulut pidetään kiinni ainakin 13. toukokuuta saakka. Tämän vuoksi Jaro Junioreiden harjoitus- ja ottelutauko jatkuu ainakin 13.5. saakka.

Sillä poikkeustilaa on pidennetty, on myös Jaro Junioreiden täytynyt tehdä lisätoimenpiteitä. Jaro Junioreiden henkilökunta työskentelee 17.4. saakka. Tämän jälkeen henkilökuntamme pitää heille kertyneen lomansa. Loman jälkeen heidät on lomautettu, jos poikkeustila jatkuu. Koronapandemialla on kauaskantoiset vaikutukset seuran toimintaan ja talouteen, jotka valitettavasti vaativat nämä toimenpiteet.

Vaikka pelaajamaksut ovat seuramme talouden tärkeä tukipilari, haluamme seuran puolesta tulla perheitä vastaan pandemia-aikana. Sen vuoksi seuraavan vuosimaksujen laskutuksen yhteydessä seura antaa pelaajilleen alennuksen, joka vastaa yhden kuukauden osuutta koko vuosimaksusta.

Tiedän, että monet alkavat väsyä tilanteeseen, mutta haluan muistuttaa valmentajia voimassaolevasta kiellosta harjoitella ryhmässä ja koota pelaajia yhteen eri muodoissa. On toivottavaa, että valmentajat lähettävät henkilökohtaisia harjoitteita, joita pelaajat voivat tehdä omatoimisesti.

Haluan kehoittaa pelaajiamme jatkamaan harjoittelua omatoimisesti pitääkseen yllä kuntoansa ja tekniikkaansa. Tämä palkitaan siinä vaiheessa, kun kausi vihdoin saadaan alkamaan.

Suosittelemme, että jatkossakin seuraatte Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ohjeita ja tietoja koronasta sivuilta www.thl.fi. Jos teillä on kysyttävää, niin olettehan yhteydessä FF Jaro Junioreiden toimihenkilöihin sähköpostitse tai puhelimitse, jotka löytyvät jokaisen joukkueen kohdalta kotisivuiltamme.

Toivon kaikille kestävyyttä, tämä on jotain, mitä teemme yhdessä.

Michael Östis Östman
puheenjohtaja
FF Jaro Junior JS


   
Lisää uutisia
FF Jaro junior
«  Marraskuu   »
Kategoriat