Ordförandens hälsning - Puheenjohtajan tervehdys
20.3.2020 15:29 Seuratiedotteet / Pääsivusto

Ordförandens hälsning - Puheenjohtajan tervehdys

Bästa Jaro junior,

Vi lever i exceptionella tider, när undantagslagar införs för första gången efter krigen.

Den 12.3 rekommenderade regeringen att större publikevenemang inte ska ordnas. Varpå Jaro Junior flyttade fram fotbollsturneringen Conalin Cars Cup till helgen 13-14.6, för alla åldrar. Samma dag beslöt Jaro Juniors styrelse om uppehåll i träningar och träningsmatcher fram till 5.4 enligt Bollförbundets rekommendationer. Den 15.3 beslöt regeringen att alla skolor ska stängas. Med anledning av regeringens riktlinjer förlänger Jaro Junior uppehållet i träningar o träningsmatcher fram till 13.4. Enligt regeringens anvisningar ska folk inte samlas fler än 10 samtidigt, spel på gårdsplanen är fortfarande tillåtet. Den 19.3 skärpte regeringarna anvisningarna ytterligare, barn och unga bör undvika fysisk kontakt och att umgås i grupp. Föreningen kan inte ta ansvar för vad spelarna gör utanför vår verksamhet, utan det måste föräldrarna följa upp.

Corona virus pandemin (COVID-19) påverkar just nu allas dagliga liv. Målsättningen med åtgärderna är att försöka bromsa smittspridningen så att den går långsammare. Genom att minska antalet smittfall som dyker upp samtidigt ska Finlands sjukvårdsresurser klara av att vårda alla insjuknade och skydda de i riskgruppen, de gamla och personer med grundsjukdomar på bästa möjliga sätt. God handhygien är mycket viktigt.

Vi ska dock alla försöka leva så normalt det bara går under rådande omständigheter. Det är viktigt att alla spelare försöker hålla sig lika fysiskt aktiva nu som i vanliga fall. Försök vara ute och röra på dig i naturen och försök slå Simon Skrabb Challenge på www.junior.ffjaro.fi. Jaro Junior kommer också med start onsdag 25.3 att sätta upp på föreningens hemsidor videon på individuella träningar, varje måndag, onsdag och fredag. Träningarna presenteras av spelare från Jaros representationslag. Träningarna kan utföras t.ex. hemma på gården. Jaro Junior har under uppehållet inga träningsplaner tillgängliga. Tips på individuella träningar hittas också på Bollförbundets hemsidahttps://www.palloliitto.fi/ajankohtaista/vinkit-omatoimiseen-harjoitteluun.

Ifall undantagstillståndet förlängs länge kan det få långtgående effekter på föreningens verksamhet, effekter som vi inte kan förutse idag. Vi hoppas att medlemmarna har förståelse för att detta är en väldigt utmanande situation för alla, även för föreningen. Vi följer utvecklingen av situationen och anvisningarna uppdateras vid behov enligt myndigheternas rekommendationer. Vi rekommenderar att man följer med Institutet för hälsa och välfärds (THL) anvisningar och info på adressen https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv. Har ni frågor nås FF Jaro Juniors JS funktionärer via epost eller telefon, som hittas via de olika lagens egna hemsidor.

Jag tillönskar alla kraft att kämpa igenom situationen. Tillsammans tar vi oss också igenom detta och får sen återgå till den vanliga vardagen. Den finska sisun har inte vikt sig tidigare heller.

Michael Östis Östman

ordförande

FF Jaro Junior JSHyvä Jaro-juniori,

Elämme poikkeuksellisia aikoja, kun poikkeuslaki on otettu käyttöön ensimmäistä kertaa sotien jälkeen.

Hallituksemme suositteli 12.3., että isompia yleisötapahtumia ei tulisi järjestää. Tästä johtuen Jaro Juniorit siirsivät Conalin Cars Cup -turnauksensa viikonlopulle 13.-14.6. koskien kaikkia ikäluokkia. Samana päivänä Jaro Junioreiden hallitus päätti, että seuramme pitää taukoa harjoituksista ja harjoitusotteluista 5.4. saakka Palloliiton suositusten mukaisesti. 15.3. hallituksemme päätti, että kaikki koulut suljetaan. Hallituksen ohjeistuksien vuoksi pidentää Jaro Juniorit taukoansa harjoituksien ja harjoitusotteluiden järjestämisestä 13.4. asti. Hallituksen ohjeiden mukaan yli 10 hengen julkisia kokoontumisia ei tulisi olla, pelaaminen pihoilla on edelleen sallittua. 19.3. hallitus tarkensi ohjeistuksia edelleen, lasten ja nuorten tulee välttää fyysistä kontaktia ja seurustelua ryhmässä. Seuramme ei voi ottaa vastuuta siitä, mitä pelaajamme tekevät toimintamme ulkopuolella, vaan tätä on vanhempien seurattava.

Koronavirus pandemia (COVID-19) vaikuttaa tällä hetkellä meidän kaikkien elämään. Toimenpiteiden tarkoituksena on jarruttaa tartunnan leviämistä, jotta se kulkisi hitaampaa. Vähentämällä samalla kertaa syntyvien tartuntojen määrää tulee Suomen terveydenhuollon resurssit riittämään hoitaa sairastuneita ja suojella kaikkia riskiryhmään kuuluvia, vanhoja ja henkilöitä, joilla on jokin perussairaus, parhaalla mahdollisella tavalla. Hyvä käsihygienia on tärkeää.

Meidän kaikkien tulee silti yrittää elää niin normaalisti kuin se käy näiden olosuhteiden aikana. On tärkeää, että pelaajat yrittävät olla yhtä fyysisesti aktiivisia kuin tavallisesti. Yritä olla ulkona ja liiku luonnossa ja koitathan myös lyödä Simon Skrabb Challengen, joka löytyy www.junior.ffjaro.fi -sivultamme. Jaro Juniorit tulevat myös julkaisemaan kotisivullaan videoita henkilökohtaisista harjoitteista keskiviikosta 25.3. lähtien, joka maanantai, keskiviikko ja perjantai. Jaron edustusjoukkueen pelaajat näyttävät nämä harjoitteet ja ne voidaan tehdä esim. kotipihalla. Jaro Junioreilla ei ole käytössään pelikenttiä tämän tauon aikana. Vinkkejä henkilökohtaisiin harjoituksiin löytyy myös Palloliiton kotisivuilta: https://www.palloliitto.fi/ajankohtaista/vinkit-omatoimiseen-harjoitteluun.

Jos poikkeustilannettä pidennetään paljon voi sillä olla pitkälle kantavia vaikutuksia seuramme toimintaan, vaikutuksia, joita emme voi ennustaa vielä tänään. Toivomme, että jäsenillämme on ymmärrystä, että tämä on haastava tilanne kaikille, myös seuralle. Seuraamme tilanteen kehitystä ja ohjeistuksia päivitetään tarvittaessa viranomaisten suositusten mukaisesti. Suosittelemme, että Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) ohjeita ja tietoja seurataan sivulta: https://thl.fi/sv/web/thlfi-sv. Jos teillä on kysyttävää, niin FF Jaro Juniorit JS:n toimitsijat voi tavoittaa jokaisen joukkueen kohdalta kotisivuiltamme löytyvistä yhteystiedoista.

Toivon kaikille voimia taistella tilanteen läpi. Yhdessä selviämme myöskin tästä ja saamme palata takaisin arkeen. Suomalainen sisu ei ole taipunut aiemminkaan.

Michael Östis Östman

puheenjohtaja

FF Jaro Junior JS


   
Lisää uutisia
FF Jaro junior
«  Kesäkuu   »
Kategoriat